ZABEZPEČENÍ DVEŘÍ
Zabezpečení bytů a domů
Ochrana obydlí je jedním ze základních lidských práv a svobod a je upravena
v čl. 12 Listiny základních práv a svobod jakožto součásti ústavního pořádku České republiky.
Podle § 238 odst. 1 zákona č. 140/1961 Sb., trestní zákon, ve znění pozdějších předpisů, se trestného činu porušení domovní svobody dopustí ten, kdo neoprávněně vnikne do obydlí jiného nebo tam neoprávněně setrvá. Tudiž je nutno své obydlí chránit před temito "lidmi". V současné době je na trhu velká škála bezpečnostních zabezpečovacích prvků, které mohou těmto lidem, nebo-li zlodějům, stížit respektive zamezit vniknutí jak už do bytu, rodinného domu či do jiných objektů.
Jak zabezpečit dveře
Nedílnou součástí zabezpečení dveří, je několik bezpečnostních prvků, které mají velkou roli při komplexním (celkovém) zabezpečí vstupních dveří. Především se jedná o samotné vstupní dveře. Určitě dveře vstupní, bytové nebo bezpečnostní. Nikdy interierové (vnitřní). Ty jsou opravdu jen do interiéru a nejsou dost dobře vyztužené. Dalším nezbytným prvkem zabezpečení je bezpečnostní kování, nebo-li bezpečnostní štíty ať v provedení klka+madlo, nebo klika+klika a to v různých povrchových úpravách. Tyto štíty by měli být certifikovány minimálně ve 3 bezpečnostní třídě (značeno BT3 nebo RC3). Do těchto bezpečnostních kování by také měla být vsazena vhodná bezpečnostní cylindrická vložka minámalně BT3 rsp.RC3, která ovládá mechanizmus zamykací závory zadlabacího, nebo rozvorového zámku. Na trhu je dnes spousta kvalitních cylindrických vložek od různých značkových výrobců, kteří inovativně reagují na bezpečnostní standarty. Dalšími bezpečnostními prvky mohou být přídavné zámky, bezpečnostní zadlabací zámky, pojistky dveřních závěsů (panty), panoramatické kukátka - možno i elektronické, řetízky na dveře apod.
Pyramida bezpečnosti
Pyramida bezpečnosti je jednotící komunikační prvek, který usnadňuje a zpřehladňuje identifikaci s ověřenou úrovní jakosti a zaměřen výhradně na certifikované výrobky mechanických zábranných systémů. Čtyři barevně odlišené stupně bezpečnosti, reprezentují jednotlivé úrovně zabezpečení dle normy ČSN P ENV 1627. Ta definuje odolnost výrobků například proti odvrtání, vytržení, hrubému násilí, vyhmatání planžetou atd. Hodnocení a certifikaci výrobků, zaajišťuje nezávislá akreditovaná zkušební laboratoř a certifikační orgán. Tato pyramida usnadňuje volbu při výběru vhodných výrobků splňujících požadovanou úroveň zabezpečení majetku. Dnes se již bezp.třídy značí jednotně pro EU a to RC1 až RC6, kde RC5 a RC6 je bezp.třída vyžadovaná např. pro bankovnictví nebo armádu. Výrobky s tímto značením jsou zřídka v klasických obchodech.
V případě dalších dotazů nás neváhejte kontaktovat